Masal | Konular | Kitaplar

Kurt İle Köpek

Kurt İle Köpek

Bir köpek ormanda gezerken kurtla karşılaşmış. Hasta ve çok zayıflamış olan kurt, ayakta zor durabiliyormuş. Köpek kurdun bu haline çok üzülmüş. "Ne kadar kötü görünüyorsun böyle kurt kardeş?" demiş. "Herkes bizi düşman bilse de, biz uzaktan akrabayız. Doğrusu sana yardım etmek isterim."
"Hiç sorma." demiş kurt. "Ağır bir hastalığa yakalandığım için uzun süre avlanamadım. Şimdi iyileştim ama bir av yakalayacak kadar gücüm kalmadı artık. Ben de böyle aç susuz dolaşıyorum artık."
"Sen hiç üzülme." demiş köpek. "Ben sana yardım edeceğim. Bu akşam sahibimin düğünü var. Akşam olunca köyün dışındaki çalılıklara gel. Ben sana düğün yemeklerinin artıklarını taşırım."
Birkaç gün boyunca köpek tarafından beslenen kurt, sonunda kendini toparlayıp eski kuvvetine kavuşmuş. Teşekkür edip vedalaştıktan sonra da ormana gitmiş.
Aradan yıllar geçmiş. Köpek iyice yaşlanınca sahibi onu dışarı atmış. Ormanda aylak aylak gezen köpek, eski dostu kurtla karşılaşmış. "Hayrola?" demiş kurt. "Çok perişan görünüyorsun."
Köpek içini çekip; "Yaşlandım artık!" demiş. "Sahibimin işine yaramadığım için beni kovdu."
Kurt; "biz eski dost değil miyiz?" demiş. "Şimdi yardım etme sırası bende. Hatırlasana, benim hayatımı nasıl kurtarmıştın? Hemen bir plan yapmalıyız. Tamam buldum! Senin sahibinin küçük bir çocuğu vardı değil mi? Şimdi ben gidip onu kaçıracağım, sen de geri götüreceksin. . Böylece sahibin seni el üstünde tutacak."
Bu sözleri söyleyen kurt, kaşla göz arasında gidip, çocuğu ormana getirmiş. Köydeki herkes silahlanıp ormana koşmuş ancak daha ormana girmeden, yaşlı ve işe yaramaz diye evden kovdukları köpeğin çocuğu geri getirdiğini görmüşler.
Bu olaydan sonra yaşlı köpeğin itibarı öyle artmış ki, insanlar onun kahramanlığını yüzlerce yıl çocuklarına anlatmışlar.
Kurtla köpek arasındaki bu danışıklı dövüşü hiç kimse anlayamamış.

Lafonten Hikayeleri Fabl Hikayeleri
Jean de La Fontaine


6 yorum

yorum

ÇOK KÖTÜ OLMUŞ ÇOK BEGENDİM

15.04.2010 - hilmi

ÇOOOK TEŞEKKÜR EDERİM TAM İSTEDİĞİM GİBİ BİR FABL OLMUŞ

çok teşekkür ederim bu fabı çok beğendim arkadaşlarımla beraber canlandırmasını yapıcam :D

01.01.2012 - DARKPİNKSE

güzel

çok güzel olmuş ellerinize sağlık ama ben resım goremedım

16.02.2012 - misafir

bu fablı okuduktan sonra

bu fablı okuduktan sonra fikir gelmeye basladı aklıma sağolun ..10sayfalık hikaye yazmam grekmıStıı

11.04.2012 - misafir

Bu Böyle Değil

Yalan Bu Böyle değil

10.09.2012 - misafir

çoooooooooooooooooookkkkkkkkk

çoooooooooooooooooookkkkkkkkkkkk teşekürrrrrrrrrrrr ederimmmmmmmmmmm

11.10.2012 - misafir